HIGIENA INTYMNA W OKRESIE MENOPAUZY

o_10161_3e9be104

Kobiety w okresie menopauzy narażone są na szereg uciążliwych zmiandotyczących ich organizmu. Obok tak zwanych objawów wypadowych (między innymi uderzenia gorąca oraz nocne poty), zmiany dotyczą okolic intymnych. Kobiety skarżą się na uczucie swędzenia, pieczenia, otarcia oraz suchość pochwy. Ryzyko pojawienia się infekcji znacznie ogranicza stosowania dobrego płynu do higieny intymnej.Jakie potrzeby i problemy intymne ma kobieta w okresie menopauzy?

  • Ważne, aby bielizna była wykonana z wysokiej jakości bawełny, co gwarantuje dostęp powietrza. Nieprzepuszczające materiały zwiększają potliwość w tej sferze, co stwarza ryzyko infekcji intymnej.
  • Prewencją przed ewentualnymi infekcjami dróg rodnych jest posiadanie własnego ręcznika, a najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie ręczników papierowych do wycierania okolicy sromu i pochwy.

  Warto nadmienić, iż okres okołomenopauzalany charakteryzuje się stopniowym zanikiem miesiączki. Kolejne cykle menstruacyjne charakteryzują się bardziej obfitym krwawieniem lub wręcz przeciwnie – skąpym.

  O ile w pierwszym przypadku można stosować tampony, o tyle w drugim jest to kwestia sporna – przede wszystkim z uwagi na zbyt małą ilość krwi wydostającej się na zewnątrz, co wydłuża czas do zmiany tamponu. Zbyt długie pozostawanie go w drogach rodnych może wiązać się z rozwojem infekcji intymnej.

 • Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej?Do mycia okolic intymnych należy wybierać preparaty specjalnie do tego przeznaczone. W aptekach dostępne są bez recepty płyny do higieny intymnej przeznaczone specjalnie dla kobiet w okresie przekwitania.Zawierają one składniki nawilżające, ale też działające bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Dzięki unikalnej formule ich regularne stosowanie zmniejsza uczucie suchości pochwy. Brak odpowiedniego nawilżenia tej okolicy stanowi nie tylko potencjalny czynnik rozwoju infekcji, ale utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia współżycie.Oprócz właściwości nawilżających idealny kosmetyk powinien zawierać szczepy pałeczek kwasu mlekowego, co dodaje kwasowości i stanowi ochronę przed zakażeniem. Wybierając dobry płyn do higieny intymnej, należy stawiać na produkt jak najbardziej naturalny, co zmniejsza ryzyko podrażnień i ewentualnych reakcji alergicznych. Wszelkie substancje zapachowe i koloryzujące nie zwiększają skuteczności tego typu preparatów.

   Dlaczego płyn do higieny intymnej jest lepszy niż mydło?

 • Ochronę przed nadkażeniem bakteryjnym stanowi fizjologiczna flora bakteryjna, czyli szczepy pałeczek kwasu mlekowego. Ich działanie protekcyjne wynika nie tylko z utrzymywania kwaśnego pH, ale także poprzez wypieranie patologicznej flory. Kolonizując drogi rodne blokują wszystkie wolne miejsca, nie pozwalając na zasiedlenie patogennych szczepów.Mydło niszczy to specyficzne dla pochwy środowisko, pozbawiając organizm naturalnej bariery ochronnej, co implikuje podatność na infekcje intymne. Obraz kliniczny zakażenia bakteryjnego to:
  • uporczywy świąd pochwy i sromu, opisywane często jako pieczenie,
  • zaczerwienienie okolicy intymnej,
  • obecność nieprawidłowej wydzieliny z pochwy.

  Niektóre preparaty przeznaczone do pielęgnacji okolicy intymnej zostały wzbogacone w dodatkowe składniki. Zazwyczaj są to wyciągi z ziół łagodzące nieprzyjemne objawy.

  Przy nawrotowych infekcjach intymnych zaleca się wybór kosmetyku z dodatkiem kory dębu. Upławy są wskazaniem do wyboru płynu z rozmarynem, a do pielęgnacji delikatnej skóry zaleca się rumianek.

 • Nietrzymanie moczu – problem kobiet w okresie menopauzyKobiety w okresie menopauzalnym zmagają się także z przypadłością, jaką jest nietrzymanie moczu. Zmniejszone stężenie estrogenów wpływa nie tylko na stopień nawilżenia pochwy czy odbudowę nabłonka, ale również na jakość tkanki łącznej.Kondycja tej tkanki ma znaczenie nie tylko w odniesieniu do zmarszczek czy zmniejszonej elastyczności skóry. Zmniejszone napięcie dotyczy także ściany pęcherza moczowego.Dbanie o higienę w przypadku nietrzymania moczu wymaga niezwykłej staranności. Popuszczanie moczu zwiększa ryzyko podrażnień, które są wrotami do zakażenia. Dlatego w miarę możliwości należy stosunkowo często przemywać okolicę intymną, najlepiej przy użyciu delikatnych płynów, o niskim pH, które nie wpływają na stan flory bakteryjnej pochwy.Dla kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu bardzo istotną kwestią pozostaje neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu, co można osiągnąć poprzez uzupełnianie płynów, zmniejszając tym samym gęstość moczu. Restrykcje dotyczące podaży płynów można wprowadzić bezpośrednio przed snem, co jest istotne dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu także podczas snu.Na co dzień, aby zapewnić odpowiednią ochronę, można stosować wkładki higieniczne, pamiętając o odpowiednio częstej zmianie na nowe. Na rynku są dostępne specjalne wkładki przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Charakteryzują się one przede wszystkim większą chłonnością, co minimalizuje ryzyko podrażnień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *