DR. MARTENS…

Szukasz unikatowych, modnych a przede wszystkim trwałych butów. Przeczytaj historię butów Dr. MARTENS  i rusz na poszukiwania swojej ulubionej pary.

Dr. Martens, także Doc Martens lub potocznie Martensy – marka obuwia charakteryzująca się poduszką powietrzną na pięcie, wynaleziona przez Niemca, doktora Klausa Märtensa[1].

Obuwie z poduszką powietrzną na pięcie zostało wynalezione przez niemieckiego lekarza dra Martensa. Martens, będąc na nartach w Alpach Bawarskich doznał kontuzji kostki, opracował więc rodzaj obuwia, które zapobiegłoby wstrząsom stopy. Pomysł wdrożył do masowej produkcji w r. 1949 wraz z Herbertem Funkiem[1], zakładając fabrykę w Monachium. W roku 1959 prawa do produkcji kupiła brytyjska firma R. Giggs Group Ltd. Angielski producent nadał butom charakterystyczny wygląd – dodał żółtą nić przy obszyciu podeszwy. Pierwsza para brytyjskich Martensów pojawiła się na rynku w r. 1960. Wkrótce buty przyjęły się wśród subkultur muzycznych, a do ich popularności przyczynili się m.in. Pete Townshend i Iggy Pop.

W połowie lat 60. wokalista brytyjskiej grupy rockowej The Who przyznał się do uwielbiania Martensów. Później jego śladem ruszyli Sex Pistols oraz Iggy Pop. Spowodowało to lawinę nastolatków szturmujących sklepy w celu zdobycia nowego symbolu oporu.

Obuwie marki Dr. Martens można scharakteryzować trzema określeniami – bunt, rock’n’roll oraz ,,buty na wieczność”.

A wszystko zaczęło się od niemieckiego chirurga dr. Klausa Märtensa, który… skręcił kostkę. Biorąc sprawy we swoje ręce, wojskowy doktor stworzył praktyczne, wygodne i bardzo trwałe buty amortyzujące wstrząsy oraz chroniące przed urazami kostki. Przypadkiem okazało się również, że mają niesamowicie charakterystyczny wygląd. Obuwie początkowo używane przez listonoszy, budowlańców i policjantów, w mgnieniu oka stało się modową rewolucją na skalę globalną.

Dr. Martens – bunt w nowoczesnym wydaniu

Na przestrzeni lat komfort noszenia oraz długowieczność Martensów nie uległy zmianie. Doczekaliśmy się jednak wielu wariacji – od nieśmiertelnych klasyków w stylu wokalistów punk rocka, przez eleganckie oksfordki, po botki pokryte deseniem w kwiaty. Obuwie Dr. Martens najlepiej wygląda w połączeniu z kontrastowo wąskimi nogawkami. Rurki czy nawet leginsy, uwydatniają należny Martensom charakter oraz dodatkowo optycznie wyszczuplają nogi, za to niezbyt dobrze prezentują się z szerokimi spodniami.

Co więcej, po klasyczne oksfordki Dr. Martens mogą sięgać również miłośniczki dziewczęcego stylu. Zestawiając je z sukienkami czy spódnicami można stworzyć unikalne stylizacje, przywołujące na myśl niezwykłą modę lat 60. Krótka mini, sukienka w kształcie litery „A” czy spódnica w hippisowskim stylu – połączone z Martensami skutkują dość odważnymi, ale efektownymi wynikami.

Jeśli decydujemy się na wersję Martensów z kwiecistym motywem lub w krzykliwym kolorze, warto je stonować, np. poprzez połączenie ich z ciemniejszymi kolorami oraz unikanie wyraźnych wzorów w pozostałych częściach garderoby.

Prawdziwym potencjałem butów marki Dr. Martens jest uniwersalność oraz (kontynuując buntowniczą tradycję) możliwość łamania reguł. Martensy można oswoić na wiele sposobów i na przekór historii ich powstania, nie musimy stosować tu chirurgicznej precyzji.

Poniższy model oraz inne wspaniałe klasyki od DR. MARTENS znajdziecie tutaj u MATIKASHOP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *