10 wskazówek, by jeść więcej warzyw i owoców…

W naszych czasach nie brakuje zdrowych przepisów. Kupujecie najnowsze książki kucharskie z daniami warzywnymi, śledzicie najlepsze blogi kulinarne, ale wciąż zdrowe odżywianie nie staje się Waszym nawykiem…

o_9770_dc13157d
Ale wiecie co? Niepowodzenie we wprowadzaniu zmian nie zawsze idzie w parze z brakiem wiedzy o żywności. Czasami problemem jest sposób myślenia. Mówienie do siebie często może pomóc osiągnąć wszystko, co chcesz…
Oto 10 wskazówek, które pomogą Wam jeść więcej warzyw i owoców…

1. Traktujcie żywność jak dobrej jakości paliwo.Jedzenie dostarcza nam energii do funkcjonowania, do pracy, do biegania, do robienia wszystkich rzeczy, które kochamy. Rośliny dają nam najwięcej paliwa ze wszystkich produktów spożywczych. Są napakowane składnikami odżywczymi, a zawarte w nich paliwo dostarcza nam zastrzyku nowej energii. Kiedy zaczynamy myśleć o żywności jak o paliwie, pojadanie, np. jak przekąska o północy, staje się niedorzeczne. Kto potrzebuje paliwa do spania? Zdrowe śniadanie staje się koniecznością, bo każdy potrzebuje energii, by mieć dobry i udany dzień?

o_9897_2d4ed3b3

2. Zdrowie i szczęście zależy od diety.Wasze zdrowie i szczęście idą w parze. Podobnie jak sushi i pałeczki, czy smoothie i blender, nie można mieć jednego bez drugiego. Więc jeśli staracie się zjeść sałatkę na siłę i zazdrościcie cheeseburgera swojemu przyjacielowi, w rzeczywistości robicie sobie więcej szkody, niż pożytku. Negatywne emocje, zwłaszcza podczas jedzenia, mogą powodować bolesne zaburzenia trawienia i uniemożliwiać wchłanianie składników odżywczych. Zamiast zmuszać się do jedzenia warzyw, uświadomcie sobie, że dzięki nim będziecie żyć dłużej i zdrowiej.

o_9753_4127060f

3. Brzydki z wyglądu posiłek może kryć zdrowe właściwości.Tak, czasami zielone koktajle wyglądają okropnie (szczególnie ten brzydki odcień brązu, gdy połączy się jarmuż i borówki). Jednocześnie takie mieszanki są dla Was bardzo dobre. Zapamiętajcie sobie, że im coś wygląda gorzej (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku), tym jest zdrowsze. Gdy poczujecie się lepiej i szczuplej, zaczniecie pragnąć swojej codziennej dawki płynnego zdrowia.

o_10204_f17a3384

4. Czy 30 sekund smaku jest warte tego, jak będziecie czuć się później?Zadajcie sobie to pytanie zanim dotrzecie do chlebaka, zamówicie deser lub weźmiecie trzeci kieliszek wina. Okaże się, że to pytanie jest niezwykle pomocne przy podejmowaniu decyzji. Jeśli się złamiecie i wybierzecie 30 sekund smacznej przyjemności, odpokutujecie to poczuciem winy i złym samopoczuciem.

o_9772_fe6a2ee1

5. Wybierzcie surową żywność, by czuć się bardziej żywymi.Surowe, świeże i żywe rośliny (owoce, warzywa, orzechy i nasiona) zachowują wszystkie swoje walory. Brak obróbki termicznej pomaga zachować roślinne enzymy w całości, a niektóre z nich pomagają nam rozbić i wchłaniać substancje odżywcze bez dodatkowego wysiłku. Mniej energii zużytej na trawienie, to więcej energii do ćwiczeń, randkowania i rozwiązywania sudoku.

o_10203_e606763b

6. Nie żałujcie.Życie bez żalu oznacza, że ma się na tyle odwagi, by bez wyrzutów sumienia robić to, na co się ma ochotę. A jak to się ma do diety? Zamiast zjeść coś, czego będzie się później żałować, lepiej jest po prostu tego nie jeść. Pozbądźcie się poczucia winy.

o_9860_e60c63c4

7. Tylko próbujcie!Jesteście na weselu. Pełen glutenu, nabiału i rafinowanego cukru tort weselny, ciasta i inne smakołyki ciągle się na Was patrzą. Nie możecie się skupić na swoich krokach tanecznych, bo zastanawiacie się, jak smakuje. Spróbujcie jeden kęs. Jeden kawałeczek ciasta Was nie zabije. Zaspokoicie swoją ciekawość i będziecie mogli wrócić na parkiet. To samo dotyczy nowego dania warzywnego. Duszony jarmuż nie jest najatrakcyjniejszym posiłkiem, ale jeden kęs? To też Was nie zabije. W tym wypadku degustacja może rozwiać lęki i wątpliwości, że jarmuż jest paskudny (bo przecież jest pyszny) i nałożycie sobie pełną miskę.

o_9875_b55605ad

8. Nie ulegajcie zachciankom.Nie ulegajcie chwilowym smakom, bo nic nie smakuje tak dobrze, jak życie. Cliché? Może. Prawda? Zdecydowanie. Nie ma znaczenia jak smaczna może być pizza, bo i tak nie będzie lepsza od długiego życia. Lepiej jest oglądać, jak rosną wnuki, mieć niekończące się pokłady energii do podróżowania lub zachować sprawny umysł, przewyższając swoich rówieśników.

o_9899_46b3faa0

9. Znajdźcie emocjonalny powód, by jeść zdrowo.Zwizualizujcie sobie siebie na alpejskim stoku narciarskim, walczących w maratonie czy wyczerpującym wyścigu rowerowym… Wyobraźcie sobie, jakie jesteście pewne siebie w bikini na plaży. Poczujcie radość z odprowadzenia córki do ołtarza idąc żywo i dostojnie. Kiedy znajdziecie emocjonalny powód do zmian nawyków, łatwiej Wam będzie powstrzymać się od codziennych pokus. Wyobrażenie sobie siebie w konkretnej sytuacji ułatwi zrezygnowanie z porcji sernika na deser.

o_10104_55d404bb

10. Praktykowanie nowej miłości…Niektórzy ludzie bardzo dobrze reagują na nową miłość. Jeśli należycie do takich osób, po prostu kontynujcie. To jest tego warte, nigdy nie jest za późno. Wasze zdrowie jest tego warte, zawsze jest. Wasze szczęście jest tego warte. Czucie się dobrze 24/7 jest tego warte. Długie życie jest tego warte. Siła witalna jest tego warta. Więc odstawcie słodkie i tłuste cappuccino, zaparzcie sobie jakiejś ziołowej herbaty i działacie. TERAZ…

o_10205_f0d1e9fd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *